Трговија на големо со електричен велосипед

Производител на електрични велосипеди, фабрика, добавувач во Кина

Како еден од најдобрите производители, фабрики и добавувачи на електрични велосипеди во Кина.Ewig постојано се фокусира на производство на серии на електрични велосипеди веќе 10 години.Имаме богато искуство во OEM&ODM и креативен тим за истражување и развој кој може да ви помогне да ги дизајнирате најдобрите идеални производи.Врз основа на нашиот врвен квалитети сервис, имаме долгорочни партнерства со глобални дилери.Нашата мисија е да му помогнеме на вашиот бизнис со електрични велосипеди да расте.

https://www.ewigbike.com/wholesale-electric-bicycle/

Трговија на големо со електрични велосипеди и услуги за OEM/ODM

Ewigbike нуди различни квалитетни електрични велосипеди по пристапни цени.Со нашата стандардна ДВЕгодишна гаранција на производителот и доживотна техничка поддршка, можете да бидете сигурни во електричните велосипеди со квалитет на големо.Имаме таква апсолутна доверба во квалитетот на електричните велосипеди Ewig што дури нудиме опција да ја продолжиме гаранцијата на вашиот производител за целиот ЖИВОТ на вашиот електричен велосипед!!Ниту една друга марка не ја нуди оваа обемна гаранција.

Делови за електроника:Сите делови може да се приспособат вклучувајќи ја моќноста на моторот/ капацитетот на батеријата/марката.

Делови за компоненти:Додатоци може да се приспособат, вклучувајќи големина на рамка/ вилушка/ гума/кочница/ менувач со различна марка и модел

Боја:Црвена, портокалова, жолта, зелена, зелена, сина, виолетова и други различни бои, се додека е обезбеден број на боја на Пантонг.

ЛОГОТО и налепниците може да се приспособат. Ласерско гравирање, топло печат и печатење за LOGO.

Пакување:30 комплети приспособливо пакување.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

Зошто големопродажба на електричен велосипед од нас?

Со пониска цена и производи со професионален квалитет, купувањето електрични велосипеди на големо може да ви овозможи пристап до најдобрата опрема по прифатлива цена.Како директен производител на е-велосипеди, можете да купите директно од изворот - без трети страни, дополнителни трошоци или нејасни линии за снабдување.

OEM & ODM & R&D

10 години искуство во производство на е-велосипеди.Повеќе од 50 квалификувани работници и инженери за истражување и развој ви помагаат да го развивате бизнисот.

Низок MOQ до продажба на големо

Фабричка директна цена, без посредник.Многу велосипеди се чуваат на залиха, поддржете го испуштањето на јаглерод и велосипед за да го зачувате периодот на снабдување и да ги намалите трошоците за складирање.

Кратко време за испорака

Побарувавме големи количини брендирани додатоци за да ги собереме во секое време.7-15 дена за примероци, 30-45 дена за рефус нарачки.

Висококвалитетни производи

Со германските производствени техники, нашите јаглеродни велосипеди се со висок квалитет и ниска цена на пазарот, што може да им овозможи на дилерите да добијат поголем профит.

Видови на големо со електричен велосипед

Ewig произведува широк спектар на различни електрични велосипеди на големо.Од преклопни е-велосипеди погодни за патниците и градски е-велосипеди, карбон e MTB и велосипед со целосна суспензија e MTB, имаме нешто што одговара на речиси секој клиент.Нашите планински е-велосипеди се совршен натпревар за возење велосипед надвор од патот, додека нашиот електричен велосипед што се преклопува е остварлива алтернатива со погон за да ја понудиме вашата база на клиенти.

https://www.ewigbike.com/wholesale-electric-bicycle/

Електрични планински велосипеди на големо

EWIG E3е кинески јаглероделектричен планински велосипедизградена за високи перформанси и долг дострел.По 1 година дизајн и развој, овој нов чудесен велосипед е тука.

Тоа е најбрзиот електричен велосипед што некогаш сме го направиле, со максимална брзина од 25 kh/h и способност за искачување по рид што е неспоредлива во светот на е-велосипедот.

Дизајниран како врвен електричен планински велосипед што може да се справи со секаков терен за терен, тој е исто така совршено дома на патиштата за оние викенд крстарења, патување до работа или само одење во градот.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја
https://www.ewigbike.com/wholesale-electric-bicycle/

Електричен планински велосипед со целосна суспензија

Евиг ЕЛЕРИД 2еЕлектричен планински велосипеде создаден за високи перформанси и долг дострел.Тоа е најбрзиот електричен велосипед што некогаш сме го направиле, со максимална брзина од 30 км/ч и способност за искачување по рид што е неспоредлив во светот на е-велосипедите.

НаЕЛЕРИДА2рамката е конструирана да биде лесна и робусна додека непречено ја интегрира целата своја електроника.Во комбинација со моќен среден мотор bafang M600/M500, батерија со високи перформанси LG 17,8 ah, две синџири Shimano и 12-брзински Shimano брзини, тој е полесен, полесен за ракување, поудобен, побрз и повеќе енергетски густ од повеќето. електрични велосипеди на пазарот.

Овој планински велосипед од јаглеродни влакна е со компоненти со највисок квалитет кои ја продолжуваат традицијата на користење само компоненти со најквалитетни перформанси, како што се Rockshox RECON суспензија, Magura MT5 Brakes, shimano M7100 Shift лост и заден менувач.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја
https://www.ewigbike.com/wholesale-electric-bicycle/

Јаглерод електричен чакал велосипеди на големо

Најдобаре-велосипеди од чакалобично имаат мотор со среден погон или мотори со добар квалитет на задниот центар и лесна карбонска вилушка и рамка.ДопаѓаEWIG eleride3модел.

Тоа ви овозможува посигурно да достигнете поголеми брзини знаејќи дека моќта на хидрауличните диск сопирачки го има вашиот грб.Геометријата на рамката и шипките напред ви даваат аеродинамична положба додека одржувате удобно држење за да може да се справи со секој терен.

Е-чакал велосипеди со добар квалитет треба да бидат со тежина од околу 17 кг со батерија што се лизга од дното на рамката за полнење и стандарден клиренс на гумите за тркала 700c и 650b.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја
Преклопен електричен велосипед на големо

Преклопен електричен велосипед на големо

E7S електричен преклопен велосипеде моќен електричен велосипед за сите намени, изграден со висококвалитетни мејнстрим компоненти.

Електричните мини преклопни велосипеди се моќни, достапни, издржливи, тивки, со чист изглед, лесни за употреба и можат да ви донесат тони забава!Ова функционира совршено низ градот или на лесни теренски патеки со интегрирано предно светло и суспензија за да ги апсорбира ударите.

Без разлика дали сте патници, постари, обични возачи или спортски љубители, ова се кинеските електрични мини преклопни велосипеди направени за секого.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

Се бараат увозници во клучните градови

Дали сакате да ја додадете нашата палета на производи во вашиот каталог и потоа да ја дистрибуирате во вашиот регион?

Бараме увозници во клучните метрополи или региони.Сакаме да им дадеме територија за одредена област што можат да ја сервисираат со инвентар и поправка на делови.Бараме дистрибутери, продавници за велосипеди или деловни луѓе кои можат да увезуваат и дистрибуираат наши велосипеди за нивниот сервисен простор.Минималната нарачка е околу 50 е-велосипеди во контејнер од 20 нозе или 100 е-велосипеди во контејнер од 40 нозе.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

Спецификации на електричниот велосипед

EWIG E3
Елерида2
Елерида 3
EWIG Foldby E7S
EWIG E3
27,5 EWIG E3 7s
Модел EWIG E3 (7 брзини)
Големина 27,5 * 17
Боја Црно црвено
Тежина 18 кг
Опсег на висина 165mm-195MM
Рамка и тело
Рамка Carbon T700 Pressfit BB 27,5" * 17
Вилушка 27,5*218 механичко заклучување хидраулична вилушка за суспензија, Патување: М9*100мм
Стеблото Алуминиум AL6061 31,8*90мм +/-7степени W/ласерско лого, црно со песок
Рачка Алуминиум SM-AL-118 22,2*31,8*600mm , со лого IVMONO, црна
Зафат со рачка ЛК-007 22,2*130мм
Слушалки GH-592 1-1/8" 28,6*41,8*50*30
Седло Целосно црно, меко
Пост за седиште 31,6*350мм црна боја
Систем за менувач
Рачка на менувачот SHIMANO Tourney TX-50 7 брзини
Заден менувач Турнир SHIMANO RD-TZ50
Кочници
Кочници SHIMANO BD-M315 RF-730MM, LR-1350MM
Мотор/моќ
Мотор 250W 36V
Батерија LG 7,8Ah
Полнач 36v 2A
Контрола LCD дисплеј
максимална брзина 25 км/ч
Комплет со тркала
Рим Алуминиумска легура 27,5"*2,125*14G*36H, ширина 25мм
Гуми CST C1820 27,5*2,1
Hub Алуминиум 4 лежиште, 3/8"*100*110*10G*36H ED
Систем за пренос
Слободно тркало Рихуи 14Т-32Т, 9с
Раксер ЈИНЧЕН 165 мм
Синџир KMC Z9/GY/110L/RO/CL566R
Педали B829 9/16BR алуминиум
Детали за пакување
Забелешка Големина на пакување:
29"x19": 1450*220*760мм
29"/15/17 и 27,5"x19: 1410*220*750 мм
27,5"/15/17: 1380*220*750мм
еден контејнер од 20 стапки може да наполни 120 парчиња
Елерида2
27,5 EWIG E5
Модел Eleride2 (12 брзини)
Големина 29''*2,6
Боја Црното
Тежина NW: 25 KG, GW: 28 KG
Опсег на висина 175mm-195MM
Рамка
Рамка Т800 Јаглерод
Вилушка Rockshox RECON
Погонски склоп
Рачка на менувачот Shimano SLX, M7100 со 12 брзини
менувач Shimano SLX, M7100 со 12 брзини
Раксер Бафанг 38Т
Синџир КМЦ
Кочници
Кочници Магура МТ5
Кокпит
Стеблото Зумирајте
Рачка Зумирајте
Зафат со рачка VELO
Седиште
Седло црна боја
Пост за седиште  L: 200 mm Дијаметар: 31,6
Тркала
Слободно тркало Shimano M7100 12брзински 10-45T
Гуми Schwalbe Addix Speedgrip Tyre 29
Педали Па добро
Рим Алуминиумски раб, 406*23C*24H F:24/R:36
Hub 32 ч
Мотор Бафанг, М600
Забелешка
Забелешка     Големина на пакување:
165*825*22цм
 
Елерида 3
27,5 EWIG X5 M2000-27
Модел Eleride 3 (9 брзини) Gravel E велосипед
Големина 52 см
Боја Црното
Тежина 21 кг
Опсег на висина 170-175см
Рамка Јаглерод Т800
Вилушка Јаглерод Т800
Погонски склоп
Рачка на менувачот Шимано М2000
Преден менувач Шимано М2000
Заден менувач Шимано М2000
Раксер MPF-FK 53T
Синџир KMC 9S
Кочници
Кочници Хидраулична сопирачка Tektro
Кокпит
Стеблото Шунменг, ултра лесно стебло
Рачка Алуминиум ∮22,2x∮31,8мм Ш:600мм
Зафат со рачка VELO Гумена рачка
Седиште
Седло Мека PU црна боја
Пост за седиште ∮30,8 L: 350 mm
Тркала
Слободно тркало 11-34 Т
Гуми CST 40-622 (28x1,5 -700x38c)
Педали нормална педала за друмски велосипед
Рим Алуминиумска црна 700C*38 униформа дупка F:24/R:36
Hub Брзо ослободување Hub 24h
Мотор AIKEMA 250W
Батерија 36V X14Ah (SAMSUNG 3500mAh)
Контрола Blue Point 250W
Приказ SW-102
Забелешка
Забелешка     Големина на пакување:
 
 
 
еден контејнер од 20 стапки може да наполни 120 парчиња
EWIG Foldby E7S
27,5 EWIG E5
Модел EWIG Foldby E7S (7 брзини)
Големина 20 инчи
Боја Сино/Црно/Бело
Тежина 14,5 кг (GW 21 кг)
Опсег на висина 165mm-195MM
Рамка
Рамка Јаглерод Т700
Вилушка Јаглерод Т700
Погонски склоп
Рачка на менувачот Турнир во Шимано
Преден менувач NA
Заден менувач Shimano RD-TY300
Раксер Prowheel 48T
Синџир КМЦ
Кочници
Кочници Предна и задна механичка диск сопирачка, 160mm G3 диск сопирачка
Кокпит
Стеблото  
Рачка Microshift 7S/P
Зафат со рачка Гума
Седиште
Седло Ергономско удобно седло
Пост за седиште Алуминиум
Тркала
Слободно тркало Shimano MF-TZ500-7
Гуми 20 * 1,95 Кенда
Педали Преклопна нелизгачка педала
Рим Двослоен прстен за сечење на сопирачката со диск од алуминиум
Hub Алуминиум
Мотор Мотор со голема брзина од 250w
Забелешка
Забелешка     Големина на пакување:
86*42*72см
Нето тежина: 14,5 кг;Бруто тежина: 21 кг
 
 

Зошто да не изберете како добавувач на електрични велосипеди во Кина

Како професионален производител и фабрика за електрични велосипеди, нашето позиционирање е да бидеме технички, производствен, пост-продажен, тим за истражување и развој на клиентите, брзо и професионално да обезбедиме различни решенија за електрични велосипеди за да ги решиме различните проблеми со велосипеди со кои се среќаваат клиентите.Нашите клиенти треба само да завршат добра работа во продажбата на електрични велосипеди, другите работи како што се контролирање на трошоците, дизајн и решенија за електрични велосипеди и постпродажба, ние ќе им помогнеме на клиентите да се справат со тоа за да ги максимизираме придобивките на клиентите.

Брза испорака:Обезбедуваме услуга за брза испорака.најчесто за нормален електричен велосипед, може да се испорача брзо во рок од 7 дена.За големи количини, генерално, тоа е 30-45 дена.

Долг гарантен период:2години гаранција барем, во ред е да се продолжи од 3 до 5 години според барањата на купувачот.

Конкурентна цена:  Повеќето електрични велосипеди, особено електричните планински велосипеди и преклопливите електрични велосипеди се многу поконкурентни во цената од другите добавувачи.

Посилно истражување и развој:  Секогаш ја задржуваме иновативноста во карбонските велосипеди според трендот на пазарот.Во ред е истражување и развој врз основа на вашите идеи и совети.

Најчесто поставувани прашања за големопродажба на електронски велосипеди

Зошто да купувате електрични велосипеди на големо?

Со пониска цена и производи со професионален квалитет, купувањето електрични велосипеди на големо може да ви овозможи пристап до најдобрата опрема по прифатлива цена.Можете да купите директно од изворот - без трети страни, дополнителни трошоци или нејасни линии за снабдување.

Какви видови велосипеди на големо можам да купам?

Нашата сеопфатна палета на е-велосипеди достапни на големо вклучува:

Преклопен е-велосипеди

Градски е-велосипеди

Планински е-велосипеди

Каков е квалитетот на електричните велосипеди?

Ние сме опседнати со квалитетот.Сакаме да го направиме нашиот е-велосипед подобар, но во исто време да го одржуваме е-велосипедот по прифатлива цена за потрошувачот.Важно е функциите на е-велосипедот да бидат во склад со возењето велосипед на долги и кратки растојанија.На пример, ние ги користиме само најдобрите компоненти на менувачот, системи за сопирање, мотори и гуми за безбедно возење со е-велосипед.

Каков вид на мотор треба да добие?

Постојат само два типа мотори што треба да се земат предвид при купување на е-велосипед.Двата типа на мотори се исклучително сигурни, енергетски ефикасни и ќе бидат иднината за индустријата на E-Bike.

1) Мотори за погон на задниот центар:

Постојат два типа на мотори за погон на задниот центар;

Директно возење: Најдобро за брзи рамни патувања, добро за искачување на повеќето ридови, а не за „стрмни“ ридови, одлично за вежбање, транспорт и забава.

Geared Hub:Најдобро за носење тешки товари и стрмни ридови!Но, работи добро за сите апликации како што се патување, вежбање и забава.Овој мотор педали доста ефикасно ако батеријата се потроши.

2) Мотори со среден погон / централен погон:

Моторите со среден погон / централен погон се најефикасните мотори кои обично даваат најдолг опсег.Тие се одлични за сите апликации;ридови, брзина, растојание, патување, вежбање и забава.Овие мотори се со помала тежина и имаат многу подобар центар на гравитација што овозможува многу подобри карактеристики за управување со велосипедот.Единствениот недостаток е тоа што моторот со среден погон / централен погон може да биде поскап од мотор со погон на центар.Но, вреди дополнителни трошоци ако можете да си го дозволите тоа.

Два услови за е-велосипед што треба да ги знаете

ВРТЕЖ:Мерено во њутн-метри (или Nm), вртежниот момент е ротациско мерење на сила - и број на кој треба да обрнете внимание кога сакате да имате идеја за излезниот мотор на е-велосипед.Поголемиот вртежен момент значи поголема моќност надвор од линијата и поголемо засилување на педалите.Колку е потежок велосипедот, толку повеќе му е потребен вртежен момент.Полесните друмски велосипеди вообичаено имаат вртежен момент од 30 до 40 Nm, моделите со траки и карго обично имаат најмалку 80 Nm, а повеќето велосипеди за патници паѓаат некаде помеѓу.

ВАТЧАСИ:Големината на батеријата на е-велосипедот се мери во ват-часови (или Wh), што ја претставува количината на енергија складирана во батеријата и колку вати може да испорача секој час.Колку е поголем бројот, толку е поголем опсегот, но колку побрзо одите, толку помал опсег добивате.Значи, ако батеријата од 504 Wh поврзана со мотор од 500 вати ви дава еден час време на возење со најголема асистенција, возењето со околу половина од таа моќност ќе ви го удвои опсегот.

Други карактеристики на е-велосипед што треба да се разгледаат

Батерија за заклучување:Како што опциите за електрични велосипеди продолжуваат да се прошируваат, брендовите ги интегрираат батериите побеспрекорно, што го прави велосипедот да изгледа поелегантен (и повеќе како вистински велосипед).Повеќето батерии се заклучуваат за велосипедот и доаѓаат со клуч што ви овозможува да го отклучите и извадите, што служи за повеќе корисни цели: можете да ја извадите батеријата и да ја наполните од велосипедот, а заклучената батерија го одвраќа (и се надеваме дека го спречува) крадецот од крадењето, а е-велосипед со извадена батерија е побезбеден за влечење на багажник за велосипеди и полесен за носење скали.

Пошироки гуми:Бидејќи е-велосипедите се способни да одржуваат поголеми брзини подолги временски периоди од стандардните велосипеди, сакате дополнителна контрола.Пошироките гуми обезбедуваат подобра влечна сила и слобода да го напуштите тротоарот со мала казна, а вилушката за суспензија ќе помогне да се скротат некои од погрубите патишта што може да ги истражувате.Добрите диск сопирачки се исто така неопходни за забавување на тежок велосипед со голема брзина.Ова не е место за штедење.

Рамка за електричен велосипед од јаглеродни влакна

Термин кој вообичаено се користи за опишување на модерни рамки за велосипеди од јаглеродни влакна, монокок дизајн ефективно значи дека предметот се справува со товарот и силите преку својата единствена кожа.Во реалноста, вистинските монококни рамки за друмски велосипеди се исклучително ретки, а поголемиот дел од она што се гледа во велосипедизмот има само монокок преден триаголник, при што седиштата и потпирачите за синџири се произведуваат одделно, а подоцна се спојуваат заедно.Овие, откако ќе се вградат во комплетна рамка, поточно се нарекуваат полу-монокок или модуларен монокок структура.Оваа техника се користи од страна на Allied Cycle Works, и е најзастапена во индустријата за велосипеди.

Без оглед на тоа дали терминологијата на индустријата е точна, вообичаено првите чекори гледаат големи листови од јаглерод претходно прегризан исечени на поединечни парчиња, од кои секоја е поставена во одредена ориентација во калапот.Во случајот на Allied Cycle Works, специфичниот избор на јаглерод, распоредот и ориентацијата одат заедно во прирачник за обвивка, инаку познат како распоред за поставување.Ова конкретно опишува точно кои делови од јаглеродот пред прегриза одат каде одат во калапот.Сфатете го тоа како сложувалка, каде секое парче е нумерирано.

Рамките од јаглеродни влакна често се перципираат како евтини и лесни за производство, но реалноста е дека овој процес на обложување одзема многу време и скап. Вискозноста на смолата паѓа. Колку полесно можат да се лизгаат и да ја наполнат алатката, толку подобро ќе се консолидираат.Големината на предобликот е само да се осигура дека слоевите нема да треба да се поместуваат долг пат за да дојдат до нивната конечна форма.

Направен да биде специфичен за моделот и големината, калапот ја диктира надворешната површина и обликот на рамката.Овие калапи обично се обработуваат или од челик или од алуминиум, изградени за повеќекратна употреба и без варијанти.

Е велосипед јаглерод против алуминиум

Дали треба да бидете претпазливи кога купувате електричен велосипед со карбонска рамка?Дали траат толку долго и дали се цврсти како алуминиумските рамки?Ова се прашања кои постојано ги слушаме.Краткиот одговор е дека двата материјали имаат свои предности и недостатоци.

Примарната разлика помеѓу јаглеродот и алуминиумот се сведува на тежината и квалитетот на возењето.Рамките од јаглерод обично се малку полесни од алуминиумските - до половина килограм за планински рамки.Вртежната вкочанетост е често поголема кај карбонските рамки од алуминиумските рамки, иако карбонските рамки кои се подеднакво крути или поцврсти од алуминиумските рамки имаат помала предност во тежината.Конечно, цената секогаш ќе биде голема грижа.Алуминиумските рамки се скоро секогаш поевтини.

Не постои такво нешто како 'подобро.Секој материјал и конструкција има различни предности и недостатоци. Најголемата предност на јаглеродот е тоа што карактеристиките на цврстината и флексијата може да се манипулираат со распоредот и не се толку зависни од карактеристиките на материјалот како што е со металите.

Цена на велосипед со јаглерод Е

Колку посериозни станувате во врска со возењето велосипед, толку повеќе почнувате да забележувате дека цените на јаглеродните електрични планински велосипеди можат да се искачат до небо - толку високи, во некои случаи, што би можеле да се натпреваруваат со мотоцикли и автомобили!Може да биде тешко да се одреди разумен опсег на цени за кој треба да се стремите, а камоли да имате цврсто разбирање за тоа кои велосипеди всушност вредат нивната цена.колку треба да чини еден?Откако ќе ги разберете различните компоненти и фактори кои влегуваат во дизајнот, производството и продажбата на велосипеди, ќе ви биде многу полесно да ги најдете друмските велосипеди со најдобри перформанси и најприфатливи за вашиот стил на возење и преференции.

Најголемите фактори што треба да ги одредат цените на јаглеродните електрични велосипеди се материјалот на рамката и компонентите што се користат за нивното создавање.Иако е поскап материјал, сè уште можете да најдете електрични велосипеди со јаглеродна рамка со прифатлива цена што користат велосипеди од јаглеродни влакна.Се гордееме со создавањето на најевтиниот електричен велосипед од јаглеродни влакна по пристапна цена, така што возачите со секој буџет можат да имаат оптимално возење.

Дали имате посебен услов?

Општо земено, имаме заеднички производи за електрични велосипеди и суровини на залиха.За ваше посебно барање, ви ја нудиме нашата услуга за прилагодување.Ние прифаќаме OEM/ODM.Можеме да го испечатиме вашето лого или име на бренд на каросерија на велосипед и кутии во боја.За точна понуда, треба да ни ги кажете следните информации:

Спецификација

Ве молиме кажете ни барања за материјалот;и ако треба да додадете дополнителна функција како што се големината на тркалото, погонот или рамката итн.

Квантитет

Нема ограничување за MOQ.Но, за количините Max, тоа ќе ви помогне да добиете поевтина цена.Повеќе нарачани количини, толку пониска цена може да добиете.

Апликација

Кажете ни ја вашата апликација или детални информации за вашите проекти.Можеме да ви го понудиме најдобриот избор, во меѓувреме, нашите инженери можат да ви дадат повеќе предлози според вашиот буџет.

Електричен велосипед: Врвен водич

An електричен велосипед(целосна суспензија е-велосипед, преклопен еВелосипед,итн.)е моторизиран велосипед со интегриран електричен мотор кој се користи за помагање на погонот.Многу видови на е-велосипеди се достапни ширум светот, но тие генерално спаѓаат во две широки категории: велосипеди кои ја помагаат моќта на педалата на возачот (т.е. педели) и велосипеди кои додаваат гас, интегрирајќи ја функционалноста во стилот на мопед.И двата ја задржуваат можноста возачот да ги педали и затоа не се електрични мотоцикли.Електронските велосипеди користат батерии што се полнат и обично се напојуваат со мотор до 25 до 32 km/h (16 до 20 mph).Сорти со голема моќност често може да патуваат повеќе од 45 km/h (28 mph).

Употребата на е-велосипеди расте на некои пазари, бидејќи тие се сметаат за еколошка и здрава алтернатива на автомобилите, мопедите и малите мотоцикли со погон на фосилни горива, како и помалку интензивна физички интензивна алтернатива на конвенционалните велосипеди.

Видови на електрични велосипеди

Е-велосипед ТИП 1:Pedal Assist, е електричен велосипед на кој мора да педалите за да го користите моторот.Тоа е исто како конвенционален велосипед, освен што има мотор што чувствува дека педалите и влегува за да го помогне напорот за педали.Се чувствувате како да го имате најдобриот ветар во вашиот живот на трајна основа.Оваа класа/тип на е-велосипед може или не мора да има гас.(Помош за педалите, може или нема да има гас, максимална брзина 20 милји на час, нема потреба од возачка дозвола, нема старосна граница.)

Е-велосипед ТИП 2:Само за гас, е е-велосипед опремен со мотор контролиран со гас.На овие електрични уреди, не мора да педалите за да имате корист од моторот.Кога сакате напојување, само избркајте го гасот и тргнете.Ќе можете да забрзате во средината на свиокот со што ќе ја зголемите тракцијата.Се разбира, колку помалку педалите, толку побрзо ќе останете без сок од батеријата.(Само гас, максимална брзина 20 милји на час, нема потреба од возачка дозвола, без старосна граница.)

Е-велосипед ТИП 3:Помош за педали 28 милји на час.оваа класа/тип е најбрзиот „легален“ е-велосипед со максимална брзина од 28 милји на час.Сè уште се смета за „велосипед“ и не бара возачка дозвола, регистарска табличка итн. Законски се смета за велосипед…. и човече ли е забавно!Според законот, потребен е шлем.Обично оваа категорија би била најдобра за некој што патува на својот велосипед.(Помош за педал, може или нема да има гас, максимална брзина 28 милји на час, нема потреба од возачка дозвола, мора да има 17 или повеќе години, задолжителна е кацигата.)

Технички на електричниот велосипед

Мотори и погонски единици

Двата најчести типа на мотори што се користат во електричните велосипеди се четкани и без четкички.Достапни се многу конфигурации, кои се разликуваат по цена и сложеност;Двете се користат моторни единици со директен погон и менувач.Систем за електрично напојување може да се додаде на речиси секој циклус на педали со помош на погон на ланец, погон на ремен, мотор со центар или погон со триење.Моторите со центар без четки се најчести во модерните дизајни.Моторот е вграден во самиот центар на тркалото, додека статорот е цврсто фиксиран на оската, а магнетите се прикачени и ротираат со тркалото.Клубот на велосипедските тркала е моторот.Нивоата на моќност на употребените мотори се под влијание на достапните правни категории и често, но не секогаш се ограничени на под 750 вати.

Друг тип на електричен помошен мотор, често познат како систем за средно возење, се зголемува во популарност.Со овој систем, електричниот мотор не е вграден во тркалото, туку обично е монтиран во близина (често под) на долната обвивка на држачот.Во потипични конфигурации, запчаник или тркало на моторот придвижува ремен или синџир што се заглавува со макара или запчаник фиксиран на еден од краците на колекторот на велосипедот.Така, погонот се обезбедува на педалите наместо на воланот, а на крајот се применува на тркалото преку стандардниот погонски воз на велосипедот.

Бидејќи напојувањето се применува преку ланецот и запчаникот, моќноста обично е ограничена на околу 250–500 вати за да се заштити од брзо абење на погонската спрега.Електричниот среден погон во комбинација со внатрешен центар на менувачот на задниот дел може да бара грижа поради недостатокот на механизам за спојката за да се ублажи ударот на брзините во моментот на повторно вклучување.Континуирано променливата трансмисија или целосно автоматско внатрешно централно менувач може да ги намали ударите поради вискозноста на маслата што се користат за течно спојување наместо механичките спојки на конвенционалните внатрешни центри за менувачот.

Главната предност што ја имаат моторите со среден погон во однос на моторите со центар е тоа што моќта се применува преку синџирот (или појасот) и на тој начин ги користи постоечките задни брзини (или надворешни или внатрешни).Ова му овозможува на моторот да работи поефикасно при поголем опсег на брзини на возилото.Без користење на запчаниците на велосипедот, еквивалентните главни мотори имаат тенденција да бидат помалку ефикасни во полека придвижување на е-велосипедот на стрмните ридови, а исто така брзо придвижување на е-велосипедот на рамно.

Батерии

Електронските велосипеди користат батерии што се полнат покрај електричните мотори и некоја форма на контрола.Системите на батерии што се користат вклучуваат запечатено олово-киселина (SLA), никел-кадмиум (NiCad), никел-метал хидрид (NiMH) или литиум-јонски полимер (Li-ion).Батериите се разликуваат во зависност од напонот, вкупниот капацитет на полнење (ампер часови), тежината, бројот на циклуси на полнење пред да се намалат перформансите и способноста да се справат со условите за полнење со прекумерен напон.Енергетските трошоци за работа со е-велосипеди се мали, но може да има значителни трошоци за замена на батериите.Животниот век на батерискиот пакет варира во зависност од видот на употреба.Плитките циклуси на празнење/полнење ќе помогнат да се продолжи целокупниот век на батеријата.

Опсегот е клучна важност кај е-велосипеди и е под влијание на фактори како што се ефикасноста на моторот, капацитетот на батеријата, ефикасноста на електрониката за возење, аеродинамиката, ридовите и тежината на велосипедот и возачот.Некои производители, како што се канадските BionX или американските винтиџ електрични велосипеди,[48] имаат можност да користат регенеративно сопирање, моторот делува како генератор за да го успори велосипедот пред да се вклучат влошките на сопирачките.Ова е корисно за продолжување на опсегот и животниот век на влошките на сопирачките и бандажите на тркалата.Постојат и експерименти со користење на горивни ќелии.на пр. PHB.Преземени се и некои експерименти со суперкондензатори за дополнување или замена на батерии за автомобили и некои теренци.Електронските велосипеди развиени во Швајцарија во доцните 1980-ти за трката на соларни возила Тур де Сол доаѓаа со соларни станици за полнење, но тие подоцна беа фиксирани на покривите и поврзани за да се напојуваат во електричната мрежа.Тогаш велосипедите се полнеле од електричната мрежа, како што е вообичаено денес.Додека батериите за е-велосипеди се произведуваа главно од поголеми компании во минатото, многу мали до средни компании почнаа да користат иновативни нови методи за создавање поиздржливи батерии.Најсовремените, прилагодени автоматизирани машини за прецизно заварување со ЦПУ[51] создадени од 18650 батериски пакети вообичаено се користат меѓу производителите на е-велосипеди што го прават сам.(од:https://en.wikipedia.org /wiki/Електричен_велосипед)

Електричен велосипед против мотоцикл

Со електричните велосипеди, педалите исто како и традиционалните моторни мотори, а потоа електричниот мотор ви обезбедува помош.Кај мотоциклите, нема педали, а целото движење се контролира со гас.

Електричен велосипед против скутер

Ако ви треба сигурно патување до работа, е-велосипедот е вашата најдобра опција.Поради нивната поголема батерија, поголема моќност и удобност, е-велосипедите се способни да одат на растојание.Спротивно на тоа,електричните скутери имаат тенденција да имаат помали батерии и нивниот недостаток на седење значи дека возачите можат брзо да се уморат.

Придобивките од електричниот велосипед

Возете уште подалеку

Со домет од 100 милји, можете да одите подалеку и да видите повеќе во слободното возење.

Останете седнати нагоре

Нашите сензори за автоматско менување и напредни сензори ви дозволуваат да седите додека возите по угорницата.

One Fit For Riders

Нашата карбонска универзална рамка со едно тело е направена за возачи од 5' 6 до 6'4".

Безбедно и брзо стопирање

хидрауличните сопирачки ви даваат моќ безбедно да го запрете вашиот е-велосипед.

Види далеку и биди виден

Нашето целосно интегрирано предно и задно осветлување ви овозможува да гледате и да бидете видени.

Како работи електричен велосипед?

Општо земено, е-велосипеди севелосипеди со „асистенција“ на батерии што доаѓа преку педали и, во некои случаи, гас.Кога ги притискате педалите на е-велосипед со помош на педали, мал мотор се вклучува и ви дава поттик, за да можете да ги затварате ридовите и да крстарите по тежок терен без да се гасите.

Опсег на електрични велосипеди

Електричните велосипеди имаат опсег на возење помеѓу40-100 милји во зависност на различни фактори, вклучувајќи ја големината на батеријата, просечната брзина, теренот, тежината на возачот и многу повеќе.Со помала батерија од 48V или 36V, типичниот опсег ќе биде само 15-35 милји по полнење.Тоа е значителна разлика.

Брзина на електричен велосипед

Повеќето е-велосипеди престануваат да обезбедуваат електрична помош додека педалат до20 mph и 28 mph.

Закони за електричен велосипед

Многу земји донесоа закони за електрични велосипеди за да ја регулираат употребата на електрични велосипеди.Земјите како што се Соединетите Американски Држави и Канада имаат федерални регулативи кои ги регулираат безбедносните барања и стандардите за производство.Други земји, како што се потписничките на Европската унија, се согласија на поширока легислатива што ја покрива употребата и безбедноста.

Сепак, законите и терминологијата се различни.Некои земји имаат национални регулативи, но ја оставаат законитоста на користењето на патиштата да одлучуваат државите и провинциите.Општинските закони и ограничувања додаваат дополнителни компликации.Системите на класификација и номенклатура исто така се разликуваат.Надлежностите може да се однесуваат на „велосипед со електрична енергија“ (Канада) или „циклуси со помош на електрични педали“ (Европска унија и Обединето Кралство) или едноставно „електрични велосипеди“.Некои ги класифицираат педелите како различни од другите велосипеди кои користат електрична енергија.Така, истиот хардвер може да биде предмет на многу различни класификации и прописи.Кликнете овде за да дознаете повеќеод:https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_bicycle_laws

Купете на големо од Ewig денес

Без разлика дали сте независен мал бизнис или поголема франшиза, ние би сакале да слушнеме од вас.Контактирајте со нашиот тим денес за да разговарате за вашите опции за висококвалитетни, сигурни е-велосипеди на големо што ќе ги сакаат вашите клиенти.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја